Hoppa till innehåll
Ladda ner
Hämta i App Store Ladda ned på Google Play

Kronans värde på semestern och i portföljen

Det här är ett missförstånd jag ofta stöter på. Människor pratar om kronans värde i samband med semestern och i samband med portföljen i samma andetag, som om det var samma sak. Och det är det inte.

Här är skillnaden.

Semesterväxling handlar om att du köper utländsk valuta för att betala saker direkt på semestern. När kronan är svag måste du betala fler kronor för samma euro, och din semester blir dyrare. Det har en konkret, omedelbar effekt på din vardagsekonomi.

Portföljvaluta handlar om att dina långsiktiga investeringar har exponering mot olika valutor. När kronan svänger ändras värdet av portföljen, men den underliggande tillgången är densamma. Effekten jämnar ofta ut sig över tid.

Det betyder att kronans rörelser har olika konsekvenser i olika delar av din ekonomi:

✈️ Semestern: direkt och omedelbar effekt. Svag krona ger dyrare semester.

📈 Portföljen: indirekt och utjämnande effekt. Svag krona, högre värde i kronor på utländska tillgångar.

🛒 Importerade varor: gradvis effekt. Svag krona, dyrare elektronik och importerad mat.

Diagram över hur en svag krona påverkar semestern, portföljen och priserna på importerade varor

Tre saker att tänka på:

💰 Använd kort med låga utlandsavgifter på semestern. Semestervaluta är konkret och hanterbart.

🌍 Bry dig inte om portföljens valutarörelser kortsiktigt. Det är brus.

📊 Förstå att kronans svängningar berör flera delar av din ekonomi olika. Det är inte en enskild fråga utan flera.

Det jag vill säga är att låta var del hanteras för sig. Semestern planeras med en valutamedvetenhet. Portföljen lämnas i fred. Och vardagsekonomin justeras om något specifikt påverkas dramatiskt.

Det är ungefär så en balanserad svensk privatekonomi kan förhålla sig till valuta.

Hälsningar,

Niklas & hela Opti-teamet